B&W CHILD PHOTO CONTEST 2015 RESULTS – 2 nd HALF

PORTRAIT CATEGORY

 

1ST PLACE – “Buona Sera” by Marina Kazakova, Italy
2ND PLACE – “The Swimmer” by Samuel Jacquat, Switzerland
3RD PLACE – “Long Train Journeys” by Alicja Brodowicz, Poland

1ST PLACE – “Buona Sera” by Marina Kazakova, Italy
1ST PLACE - 2655-Buona_Sera_Marina_Kazakova-Italy

2ND PLACE – “The Swimmer” by Samuel Jacquat, Switzerland
Florent-nageur

3RD PLACE – “Long Train Journeys” by Alicja Brodowicz, Poland
3RD PLACE-3189-Long_Train_Journeys_Alicja_Brodowicz-Poland

 

HONORABLE MENTION – “Сhildren” by Alina Mayboroda, USA
HONORABLE-MENTION – “Untitled” by Alexander Kladov, Belarus
HONORABLE MENTION – “Brother always on my mind” by Rasa Razaniene, Lithuania
HONORABLE MENTION – “Brothers” by Rasa Razaniene, Lithuania
HONORABLE MENTION – “Closed” by Rasa Razaniene, Lithuania
HONORABLE MENTION – “Conversation with…” by Rasa Razaniene, Lithuania
HONORABLE-MENTION – “Diana” by Uliana Kharinova, Russia
HONORABLE-MENTION – “Glasis” by Uliana Kharinova, Russia
HONORABLE-MENTION – “Hat” by Uliana Kharinova, Russia
HONORABLE MENTION – “Untitled” by Ewa Cwikla, The Netherlands
HONORABLE MENTION – “Untitled” by Ewa Cwikla, The Netherlands
HONORABLE MENTION – “Untitled” by Ewa Cwikla, The Netherlands
HONORABLE MENTION – “Serge” by Maria Hert, Russia
HONORABLE MENTION – “Becca” by Greg Reid, UK
HONORABLE-MENTION – “Sandra” by Anna Ajtner, Poland
HONORABLE MENTION  – “Sandra portrait” by Anna Ajtner, Poland
HONORABLE MENTION – “The3” by Vedat Satilmis, Turkey
HONORABLE-MENTION – “Untitled” by Katherine Heise, Australia
HONORABLE MENTION – “Untitled” by Elena Gromova, Russia
HONORABLE MENTION – “Untitled” by Marta Everest, Spain
HONORABLE MENTION – “Postman Dreams” by Взгляд, Belarus
HONORABLE MENTION –  “Timeless affection” by Arief Siswandhono, Indonesia
HONORABLE MENTION – “Children” by Paolo Maggiore, Italy
HONORABLE MENTION – “Niños” by Javier Arcenillas, Spain
HONORABLE MENTION – “Heart of twins” by Nolly Tibben, The Netherlands

 

PORTRAIT GALLERY – 2ND HALF OF B&W CHILD PHOTO COMPETITION 2015 (Winners, Honorable Mentions and Nominees)

 

NOMINEE – “Right here” by Monika Colichio, USA
NOMINEE – “Allmighty” by Maura Ladosz, Poland
NOMINEE – “Shadows” by Maura Ladosz, Poland
NOMINEE – “Soaring” by Alina Mayboroda, USA
NOMINEE – “Untitled” by Elena Gromova, Russia
NOMINEE – “The1” by Vedat Satilmis, Turkey
NOMINEE – “The2” by Vedat Satilmis, Turkey
NOMINEE – “Fairy Pillows” by Jess Soper, UK
NOMINEE – “Untitled” by Inga Tenyte, UK
NOMINEE – “My attitude” by Marta Everest, Spain
NOMINEE – “After the siesta” by Malú Ferreras, Spain
NOMINEE – “Pinup Girl” by Charo Diez, Spain
NOMINEE – “Untitled” by Corinne Trively, USA
NOMINEE – “Melancholy” by Olga Ageeva, Russia
NOMINEE – “Siblings of the corn” y Mel Karlberg, USA
NOMINEE – “Thirsty” by Anna Wisnicka, UK
NOMINEE – “Freckles on her” by Monika Colichio, USA
NOMINEE – “Untitled” by Isabel Mrosek, USA
NOMINEE – “Untitled” by Paulina Duczman, Poland
NOMINEE – “Untitled” by Paulina Duczman, Poland
NOMINEE – “Crying” by Malú Ferreras, Spain
NOMINEE – “Untitled” by Elena Gromova Kalminskaya, Russia
NOMINEE – “Is it loud enough” by Kurt Vansteelant, Belgium
NOMINEE – “Phone” by Ewelina Majchrzak Nawrocka, Poland
NOMINEE – “Veiled” by Kelly Bird, UK
NOMINEE – “Sadness” by Irma Kanova, Czech Republic
NOMINEE – “Untitled” by Andrey Krovlin, Russia
NOMINEE – “Curious” by Denise Slark, UK
NOMINEE – “The broken butterfly” by Kelly Tyack, Australia
NOMINEE – “Silence” by Kelly Tyack, Australia
NOMINEE – “Real portrait” by Alina Ricco, USA
NOMINEE – “Son” by Anna Maslova, Russia
NOMINEE – “Zoom” by Anna Syguła, Poland
NOMINEE – “Leaf” by Niki Boon, New Zealand
NOMINEE – “Untitled” by Charo Diez, Spain
NOMINEE – “Summer moments” by Malú Ferreras, Spain
NOMINEE – “Untitled” by Konstantin Gribov, Russia
NOMINEE – “Listen carefully” by Zhaoshun Wu, China
NOMINEE – “A child with his cat” by Linda deNobili, Italy
NOMINEE – “A little orphan” by Linda deNobili, Italy
NOMINEE – “Galke” by Cyril Blanchard, France
NOMINEE – “Strength” by Esther Thor Halldorsdottir, Iceland
NOMINEE – “Untitled” by Kate Velacott, UK
NOMINEE – “Zen” by Christine Kapuschinsky Johnson, USA
NOMINEE – “Leaves” by Karen Osdieck, USA
NOMINEE – “Tenderness” by Irma Kanova, Czech Republic
NOMINEE – “Haiti I” by Eric Lee, USA
NOMINEE – “Haiti II” by Eric Lee, USA
NOMINEE – “Haiti III” by Eric Lee, USA
NOMINEE – “Guja girl” by Stuart Chape, Samoa
NOMINEE – “Untitled” by Kyo Shimizu, Japan
NOMINEE – Expression by Jayanta Roy, India
NOMINEE – “Sweet Smile” by Chunlian Yang, China
NOMINEE – “Warm Smile” by Zhaoshun Wu, China
NOMINEE – “Naive” by Mohd Firdaus Zulkefili, Malasya
NOMINEE – “Untitled” by Ewa Wojczakowska Skrobisz, Poland
NOMINEE – “Double” by Maura Ladosz, Poland
NOMINEE – “Daughter” by Stanislav Podusenko, Russia
NOMINEE – “Dream Big” by Denise Saba, Australia
NOMINEE – “The thoughts” by Elena Jongman, The Netherlands
NOMINEE – “Face” by Kerekes Istvan, Hungary
NOMINEE – “The teardrop” by Felicia Simon, Romania
NOMINEE – “The girl” by Josef Bonnici, Malta
NOMINEE – “Bodhi” by Els Baltjes, The Netherlands
NOMINEE – “Watching the storm” by Angee Manns, USA
NOMINEE – “Hide” by Niki Boon, New Zealand
NOMINEE – “Her” by Amber Privizzini, USA
NOMINEE – “Boy” Ashley Waters, Canada
NOMINEE – “Untitled” by Karolina Auteri, Poland
NOMINEE – “Cowboy dress up” by Helen Whittle, Australia
NOMINEE – “Portrait of a Girl” by Summer Kellogg, USA
NOMINEE – “Heart of the forest” by Nadia Stone, France
NOMINEE – “Cat face” by Helen Whittle, Australia

 

FINE ART CATEGORY

 

1st PLACE – “Rose” by Uliana Kharinova, Russia
2nd PLACE – “Provide” by Assaf Matarasso, France
3rd PLACE – “The Butterfly pet” by Kelly Tyack, Australia

 

1st PLACE – “Rose” by Uliana Kharinova, Russia
winner photograph in the fine art category on B&W Child Photo Competition 2015

2nd PLACE – “Provide” by Assaf Matarasso, France
second place in the fine art category at B&W Child Photo Competition 2015

3rd PLACE – “The Butterfly pet” by Kelly Tyack, Australia
3rd PLACE - "The Butterfly pet" by Kelly Tyack, Australia

 

HONORABLE MENTION – “Untitled” by Ewa Cwikla, The Netherlands
HONORABLE-MENTION – “Skull” by Niki Boon, New Zealand
HONORABLE MENTION – “Untitled” by Heidi Lumsden, Australia
HONORABLE MENTION – “Iliya and Yuriy” by Marina Kazakova, Italy
HONORABLE-MENTION – “The Boy And His Buffalo” by Elena Paraskeva, Cyprus
HONORABLE-MENTION – “Untitled” by Ewa Cwikla, The Netherlands
HONORABLE MENTION – “Dress up” by Irma Kanvova, Czech Republic
HONORABLE MENTION – “Waiting” by Monika Colichio, USA
HONORABLE MENTION – “The apple” by Kelly Tyack, Australia
HONORABLE-MENTION – “Her_shadow by Cynthia_Dawson, USA
HONORABLE-MENTION – “Faces” by Claudia Tecuceanu, Canada
HONORABLE MENTION – “Untitled” by Tetyana Gumenyuk, USA
HONORABLE MENTION – “Untitled” by  Jessica Rasmussen, USA
HONORABLE MENTION – “Heart of the forest” by Nadia Stone, France
HONORABLE-MENTION – “The flower” by Kelly Tyack, Australia
HONORABLE-MENTION – “Peek A Boo” by Holly Awwad, USA
HONORABLE MENTION – “Water, water everywhere” by Amber Privizzini, USA

FINE ART GALLERY – 2ND HALF OF B&W CHILD PHOTO COMPETITION 2015 (Winners, Honorable Mentions and Nominees)

 

NOMINEE – “I am a dreamer” by -Kelly Bird, UK
NOMINEE – “Untitled” by Monika Vanhercke, The Netherlands
NOMINEE – “Untitled” by Jessica Rasmussen, USA
NOMINEE – “Untitled” by Heidi Lumsden, Australia
NOMINEE – “Untitled” by Angee Manns, USA
NOMINEE – “Emotions” by Claudia Tecuceanu, Canada
NOMINEE – “I am sorry, it was a bear” by Monika Colichio, USA
NOMINEE – “The Root Cellar” by Angee Manns, USA
NOMINEE – “BFF” by Irma Kanova, Czech Republic
NOMINEE – “Windy” by Charo Diez, Spain
NOMINEE – “The Woods” by Sarah Driscoll, USA
NOMINEE – “Dimple and a swing” by Lauren Sanderson, USA
NOMINEE – “Overthinking” by Sarah Driscoll, USA
NOMINEE – “Untitled” by Jessica Rasmussen, USA
NOMINEE – “An underwater tune” by Rebecca Wang, USA
NOMINEE – “Let nature be your teacher” by Christine Kapuschinsky Johnson, USA
NOMINEE – “Snow Flower” by SKAISTE VINGILYS, USA
NOMINEE – “Dreaming about the past” by Luz Ferreras, Spain
NOMINEE – “Ninfa” by Luz Ferreras, Spain
NOMINEE – “Shadows” by Angee Manns, USA
NOMINEE – “Untitled” by -Tetyana Gumen, UK
NOMINEE – “My moment” by Elena Jongman, The Netherlands
NOMINEE – “Untitled” by Elena Jongman, The Netherlands
NOMINEE – “Fireweed Princess” by Jessica Davis, USA
NOMINEE – “Splash Gotcha” by Amber Privizzini, USA
NOMINEE – “Untitled” by Heidi Lumsden, Australia
NOMINEE – “Time of refreshment” by Sonya Adcock, USA
NOMINEE – “Connecting with the sun” by Lisa Tichane, France
NOMINEE – “Dance” by Anna Ajtner, Poland
NOMINEE – “Simple Life” by Danielle Muller, France
NOMINEE – “Dreamer” by Frida Linbäcke, Sweden
NOMINEE – “Deep Love” by Danielle Muller, France

 

LIFESTYLE CATEGORY

 

1ST PLACE – “Sisters” by Niki Boon, New Zealand
2ND PLACE – “Siblings” by Charo Diez, Spain
3RD PLACE – “Happiness” by Chee Keong Lim, Malasya

1ST PLACE – “Sisters” by Niki Boon, New Zealand
winner in the lifestyle category

2ND PLACE – “Siblings” by Charo Diez, Spain
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3RD PLACE – “Happiness” by Chee KEong Lim, Malasya
3rd place in the lifestyle category

 

HONORABLE-MENTION – “DailyShower” by Meghan Nesom, USA
HONORABLE MENTION – “Moody” by Elizabeth Godfrey, USA
HONORABLE MENTION – Resignation” by Milena Krammer, Austria
HONORABLE MENTION – Hide and Found You” by Rebecca Wang, USA
HONORABLE MENTION – “Lu” by John Moulds, Australia
HONORABLE MENTION – “Water is life” by Froi Rivera, Philippines
HONORABLE MENTION – “Bedtime stories” by Froi Rivera, Philiphines
HONORABLE MENTION – “Playing” by MOHD FIRDAUS ZULKEFILI, Malaysia
HONORABLE-MENTION – “In the kitchen” by Sitiaminah Mohdramli, Malaysia
HONORABLE MENTION – “Unity” by Oksana But
HONORABLE MENTION – “Sisters” by Alla Sokolova, France
HONORABLE MENTION – “In her father’s hands” by Niki Boon, New Zealand
HONORABLE MENTION – “Untitled” by Niki Boon, New Zealand
HONORABLE MENTION – “Cones” by Katerina Annenkova, Latvia
HONORABLE MENTION- “My Boy” by Meghan Nesom, USA

LIFESTYLE GALLERY – 2ND HALF OF B&W CHILD PHOTO COMPETITION 2015 (Winners, Honorable Mentions and Nominees)

 

NOMINEE- “Street workout” by Milena Krammer, Austria
NOMINEE – “The safest place” by Milena Krammer, Austria
NOMINEE – “Dance” by Amma Ajtner, Poland
NOMINEE- “Respite” by Mikhail Leshchanka, Belarus
NOMINEE – “Natural” by Sherina Hill, USA
NOMINEE -“Carice” by Laura de Mildt, The Netherlands
NOMINEE – “Daily chores” by Karen Osdieck, USA
NOMINEE – “Come and find me” by Rebecca Wang, USA
NOMINEE – “Free rider” by Summer Kellogg, USA
NOMINEE – “It is not fair”by Natalia Kharitonova, USA
NOMINEE – “Molly” by Kelley Dallas Priddy, USA
NOMINEE – “Bursting energy” by Lisa Tischane, France
NOMINEE – “Dance” by Anna Sygula, Poland
NOMINEE – “Summer” by Katerina Annenkova, Latvia
NOMINEE – “One moment in the life of the sisters” by Olga Ageeva, Russia
NOMINEE – “Untitled” by Kelly Parnell, USA
NOMINEE – “My potato peeler” by Helen Whittle, Australia
NOMINEE – “Splash” by Ute Reckhorn, USA
NOMINEE – “Dancing in the rain” by Kira Butsov Runde, USA
NOMINEE – “Impressionists” by Alina Mayboroda, USA
NOMINEE – “Sick Days” by Kelly Bird, UK
NOMINEE – “Untitled” by Jessica Coombs, USA
NOMINEE – “Wings” by Katerina Annenkova, Latvia
NOMINEE – “Untitled” by Kelley Dallas Priddy, USA
NOMINEE- “Ellie and the snowstorm” by Christine Kapuschinsky Johnston, USA
NOMINEE – “Peek” by Jennifer Kapala, Canada
NOMINEE – “Museo sorolla” by Ferreras Malú, Spain
NOMINEE – “The bike” by Ferreras Malú, Spain
NOMINEE – “Untitled” by Min Tan, Malasya
NOMINEE – “Untitled” by Min Tan, Malasya
NOMINEE – “Childhood memories” by Katta Zensen, Germany
NOMINEE – “The Barn” by Angee Manns, USA
NOMINEE – “Untitled” by Stéphanie Leporcq, France
NOMINEE – “Summer” by Ronnie Hole, Finland
NOMINEE – “Young serious believer” by Gregori Roberto, Italy
NOMINEE – “Good luck” by Monika Colichio, USA
NOMINEE – “Caught red handed” by Holly Awwad, USA
NOMINEE – “Active kids” by Viet Van Tran, Vietnam
NOMINEE – “Pacu Guni” by Chee Keong Lim, Malasya
NOMINEE – “Primal” by Elena Paraskeva, Cyprus
NOMINEE – “Untitled” by Ashley Carlton, USA
NOMINEE – “Summer time” by Anna Sygula, Poland
NOMINEE – “Joy” by Jennifer Kapala, Canada
NOMINEE – “Winter Magic” by Karen Osdieck, USA
NOMINEE – “Swimming” by Martin Krystynek, Slovakia
NOMINEE – “Sunbath” by Rachel Choong, Malasya
NOMINEE – “Just a lick” by Lauren Sanderson, USA

 

 

DOCUMENTARY AND STREET CATEGORY

 

1ST PLACE – “Myanmar – A little girl in the bathroom” by Linda de’Nobili , Italy
2ND PLACE – “Balkan” by Istvan Kerekes, Hungary
3RD PLACE – “Reading” by Chee Keong Lim, Malasya

 

1ST PLACE – “Myanmar – A little girl in the bathroom” by Linda de’Nobili , Italy
Winner in the documentary and street category

2ND PLACE – “Balkan” by Istvan Kerekes, Hungry
second place in the documentary and street category

3RD PLACE – “Reading” by Chee Keong Lim, Malasya
3RD PLACE - "Reading" by Chee Keong Lim, Malasya

 

HONORABLE MENTION – “Praying” by Chee Keong Lim, Malasya
HONORABLE MENTION – “Niños” by Javier Arcenillas, Spain
HONORABLE MENTION – “Niños” by Javier Arcenillas, Spain
HONORABLE MENTION – “Siblings with found kittens” by Felicia Simon, Romania
HONORABLE MENTION – “Sisters” by Niki Boon, New Zealand
HONORABLE MENTION – “Masketeers of Joy” by Md. Huzzatul Mursalin, USA
HONORABLE MENTION – “Grocery Store Blues” by Lauren Sanderson, USA
HONORABLE MENTION – “Star Wars” by Mirela Nita, Belgium
HONORABLE MENTION – “Untitled” by Maria Plotnikova, Belgium
HONORABLE MENTION – “Delicious” by Jing Wang, China
HONORABLE MENTION – “Ban Ho” by John Moulds, Australia
HONORABLE MENTION – “Day of the youth” by Ronnie Dankelman, The Netherlands
HONORABLE MENTION – “At School” by Kurt Vansteelant, Belgium
HONORABLE MENTION – “The Three Novices” by Chee Keong Lim, Malasya
HONORABLE MENTION – “India” by Eric Lee, USA
HONORABLE MENTION – “Transport in sight” by Anna Mart, Nambia
HONORABLE MENTION – “Summer” by Niki Boon, New Zealand
HONORABLE MENTION- “The Bats” by Aleksandra Kulak, Russia
HONORABLE MENTION – “Potosi Kid” by Ko Mumu, Japan
HONORABLE MENTION – “The teenagers from Semporna” by Jianlong Xu, China

 

DOCUMENTARY AND STREET GALLERY – 2ND HALF OF B&W CHILD PHOTO COMPETITION 2015 (Winners, Honorable Mentions and Nominees)

 

NOMINEE – “Niños” by Javier Arcenillas, Spain
NOMINEE – “Niños” by Javier Arcenillas, Spain
NOMINEE – “Trapped” by Niki Boon, New Zealand
NOMINEE – “First Rain” by Anna Sygula, Poland
NOMINEE – “Awe at the playground” by Jennifer Kapala, Canada
NOMINEE – “Maroco” by Branimir Ritonja, Slovenia
NOMINEE – “The sons of mountain” by Ka Zhan, China
NOMINEE – “Untitled” by Kim Peterson, Denmark
NOMINEE – “Potosi Kids” by Ko Mumu, Japan
NOMINEE – “Untitled” by Corinne Trively, USA
NOMINEE – “The Gang” by Nadia Stone, France
NOMINEE – “Untitled” by Maria Plotnikova, Belgium
NOMINEE – “Untitled” by Maria Plotnikova, Belgium
NOMINEE – “Natural Summer” by Evgeny Konischev, Russia
NOMINEE – “Innocence” by Paolo Maggiore, Italy
NOMINEE – “Rain Tears” by Kurt Vansteelant, Belgium
NOMINEE – “Jump” by Felice Simon, USA
NOMINEE – “India” by Eric Lee, USA
NOMINEE – “Girl from Kerauja” by Jan Moeller Hansen, Denmark
NOMINEE – “Brothers holding hands” by Felicia Simone, Romania
NOMINEE – “Mindfulness” by Dan Hariga, UK
NOMINEE – “Meraviglia” by Paolo Maggiore, Italy
NOMINEE – “Uneasy” by Daniel Haeker, Germany
NOMINEE – “Cold in winter” by Jing Wang, China
NOMINEE – “A boy full of misgiving” by Jing Wang, China
NOMINEE – “Untitled” by Kyo Shimizu, Japan
NOMINEE- “The cute girl from Plateau” by Qi Wang, China
NOMINEE – “Mother’s love” by Jianlong Xu, China
NOMINEE- “Playing with puppy” by Wenjie Zhang, China
NOMINEE – “Small sea diver” by Jianlong Xu, China
NOMINEE – “Cycling” by Anna Mart Kruger, Nambia
NOMINEE – “Cross the road” by Anna Syguła, Poland
NOMINEE – “Weave” by Jing Cai, China
NOMINEE – “Migrant Life” by Kerekes Istvan, Hungary

 

CONCEPTUAL AND PHOTO MANIPULATION CATEGORY

 

1ST PLACE – “Lenfant Terrible” by Assaf Matarasso, France
2ND PLACE – “Butterfly” by Kelly Tyack, Australia
3RD PLACE – “Emerging” by Amber Carbo Privizzini, USA

 

1ST PLACE – “Lenfant Terrible” by Assaf Matarasso, France
1ST-PLACE-2264-LENFANT-TERRIBLE_Assaf_Matarasso-France

2ND PLACE – “Butterfly” by Kelly Tyack, Australia
2ND-PLACE-2944-butterfly_kelly_tyack-Australia

3RD PLACE – “Emerging” by Amber Carbo Privizzini, USA
3RD PLACE-3443-Emerging_Amber_Privizzini-usa

 

HONORABLE MENTION – “Dialectics” by Alina Mayboroda, USA
HONORABLE MENTION – “Prelude to the dream” by Hengki Lee, Indonesia
HONORABLE MENTION – “Slow Girl” by Kelly Tyack, Australia
HONORABLE MENTION – “Over the horizon” by Hengki Lee, Indonesia
HONORABLE MENTION – “Hard Trying” by Arief Siswandhono, Indonesia
HONORABLE MENTION – “Pendulum” by Olga Ageeva, Russia
HONORABLE MENTION – “Neverending Story” by Hengki Lee, Indonesia

 

CONCEPTUAL AND PHOTO MANIPULATION GALLERY – 2ND HALF OF B&W CHILD PHOTO COMPETITION 2015 (Winners, Honorable Mentions and Nominees)

 

NOMINEE – “The Thought” by Kelly Tyack, Australia
NOMINEE – “Babes and the Moon” by Danielle Awwad, USA
NOMINEE – “Reflection” by Uliana Kharinova, Russia
NOMINEE – “Adrenaline” by Hengki Lee, Indonesia
NOMINEE – “The Window Story” by Halil Andi, Indonesia
NOMINEE – “To fly with ravens” by Kirsten Bellew, USA
NOMINEE – “Under a mask” by Zara Nasibyan, Russia

 

SILHOUETTE CATEGORY

 

1ST PLACE – “Run” by Niki Boon, New Zealand
2ND PLACE – “El Escorial” by Charo Diez, Spain
3RD PLACE – “Untitled” by Ashley Carlton, USA

 

1ST PLACE – “Run” by Niki Boon, New Zealand
winner in the silhouette category

2ND PLACE – “El Escorial” by Charo Diez, Spain
second place in the silhouette category

3RD PLACE – “Untitled” by Ashley Carlton, USA
3rd place in the silhouette category

 

HONORABLE MENTION – “After The Rain” by Hengki Lee, Indonesia
HONORABLE MENTION – “Forest Fears” by Anna Rafeeva, Russia
HONORABLE MENTION- “Vacationing” by Danielle Awwad, USA
HONORABLE MENTION – “Welcome to the new world” by Mohd Firdaus Zulkefili, Malasya
HONORABLE MENTION – Where the childhood leaves by Alla Sokolova, France

 

SILHOUETTE GALLERY – 2ND HALF OF B&W CHILD PHOTO COMPETITION 2015 (Winners, Honorable Mentions and Nominees)

 

NOMINEE – “The Attic” by Angee Manns, USA
NOMINEE – “Untitled” by Ashley Carlon, USA
NOMINEE – “Waiting” by Karen Osdieck, USA
NOMINEE -“The sprinkler” by Amber Privizzini, USA
NOMINEE – “Untitled” by Tatyana Sokolova, USA
NOMINEE – “Tunnel running” by Hayley Hay, UK
NOMINEE – “Light Flare” by Karen Osdieck, USA
NOMINEE – “Dream” by Milena Krammer, Austria
NOMINEE – “Archway” by Hayley Hay, UK
NOMINEE – “My secret world” by Oksana But, Ukraine
NOMINEE – “With the fish” by Ashlee Krammes, USA
NOMINEE – “Solitude” by Karen Osdieck, USA
NOMINEE – “In The Gloaming” by Sally Stone, USA
NOMINEE – “Artist in window” by Mel Karlberg, USA
NOMINEE – “Sunburst” by Holly Awwad, USA
NOMINEE – “The Stage” by Kate Luber, USA

About Us | Contact |Privacy Policy |Terms&Conditions