B&W CHILD PHOTO CONTEST 2017 RESULTS – 1st HALF

 

CATEGORY: PORTRAIT

 

1st PLACE: “Dandelion” by Uliana Kharinova, Russia
2nd PLACE: “Lena” by Artem Mikryukov, Russia
3rd PLACE: “Sadie” by Paulina Duczman, UK

 

1st PLACE: “Dandelion” by Uliana Kharinova, Russia
1st Place in The Portrait Category - B&W CHILD 2017, First Half

2nd PLACE: “Lena” by Artem Mikryukov, Russia
2nd Place in The Portrait Category - B&W CHILD 2017, First Half

3rd PLACE: “Sadie” by Paulina Duczman, UK
3rd Place in The Portrait Category - B&W CHILD 2017, First Half

HONORABLE MENTIONS & NOMINEE GALLERY | FINE ART CATEGORY

 

 

HONORABLE MENTION – “Sisters” by Olga Ageeva, Russia
HONORABLE MENTION – “Untitled” by Alicja Brodowicz, Poland
HONORABLE MENTION – “Christina, the girl without home” by Sergey Kolesnikov, Russia
HONORABLE MENTION – “Tiny Tina” by Natalia Polomina, Russia
HONORABLE MENTION – “No Candy” by Maria Prozorova, Russia
HONORABLE MENTION – “At midday” by Svetlana Polyantseva, Russia
HONORABLE MENTION – “Victim of Climate Change” by Mohammad Rakibul Hasan, Bangladesh
HONORABLE MENTION – “Girl in Shadows” by Malú Ferreras, Spain
HONORABLE MENTION – “Anna” by Oxana Guryanova, Germany
HONORABLE MENTION – “Crosswise” by Ewa Cwikla, The Netherlands
HONORABLE MENTION – “Elena” by Artem Mikryukov, Russia
HONORABLE MENTION – “Diana” by Uliana Kharinova, Russia
HONORABLE MENTION – “Railway girl” by Marcel Kolacek, Czech Republic
HONORABLE MENTION – “Freckled” by Mariola Glajcar, Poland
HONORABLE MENTION – “Still to come…” by Natalia Matafonova, Russia
HONORABLE MENTION – “Two Of Them” by Karolina Wawrzyniak, Ireland
HONORABLE MENTION – “Liz” by Ewa Cwikla, The Netherlands
HONORABLE MENTION – “Nina” by Milou Krietemeijer-Dirks, The Netherlands
NOMINEE – “Eva” by Matveev Evgeny, Russia
NOMINEE – “Masha” by Matveev Evgeny, Russia
NOMINEE – “Disappointment” by Helen Whittle, Australia
NOMINEE – “Autumn branches” by Oriano Nicolau, Spain
NOMINEE – “Boy in Shadows” by Malú Ferreras, Spain
NOMINEE – “The window” by Malú Ferreras, Spain
NOMINEE – “Portrait of Angel” by Boy Surminski, The Netherlands
NOMINEE – “Calm” by Helen Whittle, Australia
NOMINEE – “Horse Rider” by Mohammad Rakibul Hasan, Bangladesh
NOMINEE – “Different face” by Sayed Baqer Alkamel, Bahrain
NOMINEE – “The Storm” by Alison Stewart, Australia
NOMINEE – “Pears” by Mariola Glajcar, Poland
NOMINEE – “Sadness” by Mariola Glajcar, Poland
NOMINEE – “Look with your heart” by Mariola Glajcar, Poland
NOMINEE – “Don’t cry” by Natalia Polomina, Russia
NOMINEE – “Go” by Natalia Polomina, Russia
NOMINEE -“In the classroom” by Fengzhu Ma, China
NOMINEE – “Gorginio” by Sven Sleur, The Netherlands
NOMINEE – “Portrait of a talented boy” by Samuel Jacquat, Switzerland
NOMINEE – “Toothless” by Alla Sokolova, France
NOMINEE – “Eyes” by Alla Sokolova, France
NOMINEE – “Grateful” by Helen Whittle, Australia
NOMINEE – “Caustics” by Oriano Nicolau, Spain
NOMINEE – “Black feathers” by Vikki Rogers, UK
NOMINEE – “Brooke” by Vikki Rogers, UK
NOMINEE – “Matilda” by Vikki Rogers,UK
NOMINEE – “Waiting through the Storm” by Summer Kellogg, USA
NOMINEE – “Bundled” by Summer Kellogg, USA
NOMINEE – “Boy” by Christa van Gend, The Netherlands
NOMINEE – “Dreamer” by Christa van Gend, The Netherlands
NOMINEE – “Flowers” by Christa van Gend, The Netherlands
NOMINEE – “Eye Spy” by Covert Sharon, USA
NOMINEE – “Anna & Maria” by Marina Beschastnova, Russia
NOMINEE – “Christina, the girl without home2” by Sergey Kolesnikov, Russia
NOMINEE – “Christina, the girl without home3” by Sergey Kolesnikov, Russia
NOMINEE – “Beniamin” by Ewa Kurzawska, Poland
NOMINEE – “Snoop around” by Carlos Lopes Franco, Portugal
NOMINEE – “Mood” by Karolina Harper, Northern Ireland
NOMINEE – “The fortuneteller” by Istvan Kerekes, Hungary
NOMINEE – “Thoughts” by Istvan Kerekes, Hungary
NOMINEE – “Brothers” by Evgeniya Korigova, Russia
NOMINEE – “Childhood Memories 2” by João Galamba de Oliveira, Portugal
NOMINEE – “Eldest Brother” by João Galamba de Oliveira, Portugal
NOMINEE – “Afraid” by Ricardo Ramos, Portugal
NOMINEE – “My bubble is my home and the river my best place” by Camilo Diaz, Colombia
NOMINEE – “Unanimity” by Maria Prozorova, Russia
NOMINEE – “Katya” by Artem Mikryukov, Russia
NOMINEE – “Daughter” by Olga Fedorova, Russia
NOMINEE – “Princess without crown” by João Galamba de Oliveira
NOMINEE – “A Look Into The Future” by SharonCovert, USA
NOMINEE – “I see you” by Lucy Maratkanova, Russia
NOMINEE – “Kids Games” by Nikolay Smolyak, Russia
NOMINEE – “Young ballerina” by Anna Rau, Russia
NOMINEE – “Oh!Little Swan” by Eliana Bartolomé, Spain
NOMINEE – “Troublemaker” by AshleyWaters, Canada
NOMINEE – “Being Boy” by Jamie Rubeis, USA
NOMINEE – “Washed out” by Marina Beschastnova, Russia
NOMINEE – “World away” by Tamryn Jones, UK
NOMINEE – “Choice” by Olga Ageeva, Russia
NOMINEE – “Brothers” by Kate Miller-Wilson, USA
NOMINEE – “Gray friend” by Izabela Rajca-Pisz, Poland

 

CATEGORY: FINE ART

 

1st PLACE: “Sasha2” by Matveev Evgeny, Russia
2nd PLACE: “Lera” by Matveev Evgeny, Russia
3rd PLACE : “White Wind” by Milou Krietemeijer-Dirks, The Netherlands

 

1st PLACE: “Sasha2” by Matveev Evgeny, Russia

2nd PLACE: “Lera” by Matveev Evgeny, Russia
HONORABLE MENTION-"Lera" by Matveev Evgeny, Russia

3rd PLACE : “White Wind” by Milou Krietemeijer-Dirks, The Netherlands
HONORABLE MENTION – "White Wind" by Milou Krietemeijer-Dirks, The Netherlands

HONORABLE MENTIONS & NOMINEE GALLERY | FINE ART CATEGORY

 

 

HONORABLE MENTION – “Izzie” by Paulina Duczman, UK
HONORABLE MENTION – “Me&Me” by Paulina Duczman, UK
HONORABLE MENTION – “Wings” by Rafal Kijas, Poland
HONORABLE MENTION – “Floating” by Mariola Glajcar, Poland
HONORABLE MENTION – “Esme” by Paulina Duczman, UK
HONORABLE MENTION – “Butterfly eye” by Helen Whittle, Australia
HONORABLE MENTION – “Untitled” by Alicja Brodowicz, Poland
HONORABLE MENTION – “Untitled” by Alicja Brodowicz, Poland
HONORABLE MENTION – “Sasha” by Matveev Evgeny, Russia
HONORABLE MENTION – “Corners” by Olga Ageeva, Russia
HONORABLE MENTION – “Pears” by Mariola Glajcar, Poland
HONORABLE MENTION – “Freckles” by Mariola Glajcar, Poland
HONORABLE MENTION – “Watching the Gibbons” by Anna Bradley, UK
HONORABLE MENTION – “Storm” by Mariola Glajcar, Poland
HONORABLE MENTION – “Ripple Effect” by Jennifer Kapala, Canada
NOMINEE – “Watch me” by Olga Fedorova, Russia
NOMINEE – “Two” by Milou Krietemeijer-Dirks, The Netherlands
NOMINEE – “Hidden” by Katerina Apel, Israel
NOMINEE – “Close” by Helen Whittle, Australia
NOMINEE – “Sadness” by Mariola Glajcar, Poland
NOMINEE – “Restless Dreams” by Willy Wilson, USA
NOMINEE – “Faceless” by Oxana Guryanova, Germany
NOMINEE – “Sonja2” by Oxana Guryanova, Germany
NOMINEE – “Sonja” by Oxana Guryanova, Germany
NOMINEE – “Anna2” by Oxana Guryanova, Germany
NOMINEE – “Be Still My Soul” by Jennifer Kapala, Canada
NOMINEE – “Connection” by Milou Krietemeijer-Dirks, The Netherlands
NOMINEE – “Eye of the Storm” by Tamryn Jones, UK
NOMINEE – “Savannah” by Paulina Duzcman, UK
NOMINEE – “Breezy” by Kate Luber, USA
NOMINEE – “Elegance” by Kate Luber, USA
NOMINEE – “Brave” by Caroline Hodge, UK
NOMINEE – “Behind the Curtain” by Caroline Hodge, UK
NOMINEE – “Flower Power” by Anna Ajtner, The Netherlands
NOMINEE – “Child Play” by Sharon Covert, USA
NOMINEE – “Choice” by Alisa Kasper, Russia
NOMINEE – “Head in the Clouds” by Gabriela Homolova, Czech Republic
NOMINEE – “Immersed” by Jennifer Kapala, Canada
NOMINEE – “Pasion” by Katerin Apel, Israel
NOMINEE – “Morning” by Kate Miller-Wilson, USA
NOMINEE – “Time” by Nina Cisowska, UK
NOMINEE – “Loneliness” by Natalia Matafonova, Russia
NOMINEE – “Dance” by Natalia Polomina, Russia
NOMINEE – “Home” by Mina Mimbu, New Zealand
NOMINEE – “Fly Me To The Moon” by Juan Osorio, USA
NOMINEE – “Follow the Dream” by Jenn Bullen, Australia
NOMINEE – “Berta” by Sara Lagunas, Spain
NOMINEE – “My Thinking Hat” by Lorelei White, USA
NOMINEE – “One Last Photo Please” by Lorelei White, USA
NOMINEE – “Freckles and Sassiness II” by Lorelei White, USA

 

CATEGORY: LIFESTYLE

 

1st PLACE: “Weekdays” by Elena Rusinova, Russia
2nd PLACE: “Try to catch” by Nikolay Smolyak, Russia
3rd PLACE: “Buttercups” by Maria Prozorova, Russia

 

1st PLACE: “Weekdays” by Elena Rusinova, Russia
1st Place in The Lifestyle Category - B&W CHILD 2017 PHOTO COMPETITION, 1st Half

2nd PLACE: “Try to catch” by Nikolay Smolyak, Russia
2nd Place in The Lifestyle Category - B&W CHILD 2017 PHOTO COMPETITION, 1st Half

3rd PLACE: “Buttercups” by Maria Prozorova, Russia
3rd Place in The Lifestyle Category - B&W CHILD 2017 PHOTO COMPETITION, 1st Half

 

HONORABLE MENTIONS & NOMINEE GALLERY | LIFESTYLE CATEGORY

 

 

HONORABLE MENTION – “-12 degrees Celsius” by Alicja Brodowicz, Poland
HONORABLE MENTION – “Beautiful world” by Samantha Black, UK
HONORABLE MENTION – “Homecoming” by Urszula Lelen, USA
HONORABLE MENTION – “Cup of milk” by Maria Prozorova, Russia
HONORABLE MENTION – “The plays” by Sergey Kolesnikov, Russia
HONORABLE MENTION – “So I Turn my Back” by Christine Kapuschinsky Johnson, USA
HONORABLE MENTION – “Relaxing Moments” by Malú Ferreras, Spain
HONORABLE MENTION – “Brave” by Caroline Hodge, UK
HONORABLE MENTION – “Smile” by Caroline Hodge, UK
HONORABLE MENTION – “Sibling” by Oriano Nicolau, Spain
HONORABLE MENTION – “Conversation” by Natalia Kharitonova, Russia
HONORABLE MENTION – “Wind in Hair” by Natalia Kharitonova, Russia
HONORABLE MENTION – “I no longer play with dolls” by Uliana Kharinova, Russia
HONORABLE MENTION – “Bad morning” by Rina Ginzburg, Israel
HONORABLE MENTION – “Brother and Sister” by Tatiana Shilova, Russia
HONORABLE MENTION – “On the Run” by Maria Prozorova, Russia
HONORABLE MENTION – “Hidden” by Jennifer Kapala, Canada
NOMINEE – “Naughty boy” by An Yun, China
NOMINEE – “Morning Ipad time-” by Jyotsna Bhamidipati, USA
NOMINEE – “Flight” by Irina Khromova, Russia
NOMINEE – “Siblings games” by Emilie Marchandise, Belgium
NOMINEE – “Sunday breakfast” by Agnieszka Misiewicz, Poland
NOMINEE – “Tooth Fairy” by Marisa Magnusen, USA
NOMINEE – “Game over” by Maria Prozorova, Russia
NOMINEE – “Lord of Serpents” by Alla Sokolova, France
NOMINEE – “Don’t You Dare Smile” by Jamie Rubeis, USA
NOMINEE – “Sure, whatever you say” by Lauren Sanderson, USA
NOMINEE – “Morning” by Rina Ginzburg, Israel
NOMINEE – “Indian Lollipop” by Laurent Nicourt, France
NOMINEE – “On top of the World” by Christine Kapuschinsky Johnson, USA
NOMINEE – “My brother” by Egle Laurinavice, Lithuania
NOMINEE – “Tick” by Elena Balysheva, Russia
NOMINEE – “Miron” by Natalia Kharitonova, Russia
NOMINEE – “I am Flying” by Natalia Kharitonova, Russia
NOMINEE – “When we are out on the street” by Zarema Alieva, Russia
NOMINEE – “Medical care” by Kinga Drążek, Poland
NOMINEE – “Play of light” by Anastasiia Perminova, Russia
NOMINEE – “Joy” by Jennifer Kapala, Canada
NOMINEE – “Uh-oh.. Luka, you’d better put down the ruler” by Katya Evdokimova, UK
NOMINEE – “Summer” by Oxana Guryanova, Germany
NOMINEE – “Happy Run” by John YK Chung, Singapore
NOMINEE – “On the grandpa’s magical attic” by Agnieszka Taupitz, Germany
NOMINEE – “Angel” by Sylwia Jacobsen, Denmark
NOMINEE – “Himalayan Muleteers” by Feng Da Wei, China
NOMINEE – “The force of gravity” by Maria Prozorova, Russia
NOMINEE – “Playing indoor” by Olya Ross, Ukraine
NOMINEE – “Saturday Morning” by Eva Habankova, Slovakia
NOMINEE – “First bath” by Oriano Nicolau, Spain
NOMINEE – “Care” by Tsynkel Katsiaryna, Poland
NOMINEE – “My Hero” by Samantha Black, UK
NOMINEE – “Traveler” by Pawel Pentlinowski, Ireland
NOMINEE – “You Can’t See Me” by Lorelei White, USA
NOMINEE – “Outstanding” by Min Mohd, Malaysia
NOMINEE – “Make A Wish” by Mariola Hart, UK
NOMINEE – “Two in a Boat” by Irina Sirotova, Russia
NOMINEE – “The Curious Girl” by Jing Hu, China
NOMINEE – “The boys and the puppy” by Zhouhan Li, China
NOMINEE – “The Powerful Love” by Manu Rigoni, Brasil
NOMINEE – “Happy childhood” by Oxana Guryanova, Germany
NOMINEE – “Garden Games” by Hayley Hay, Switzerland
NOMINEE – “Anna and her family” by Oxana Guryanova, Germany

 

CATEGORY: DOCUMENTARY & STREET

 

1st PLACE: “Comfort” by Jennifer Kapala, Canada
2nd PLACE: “Trip” by Olga Fedorova, Russia
3rd PLACE: “Girl in the corner” by Marcel Kolacek, Czech Republic

 

1st PLACE: “Comfort” by Jennifer Kapala, Canada
1st Place in the Documentary and Street Category - B&W CHILD 2017 PHOTO COMPETITION, First Half

2nd PLACE: “Trip” by Olga Fedorova, Russia
2nd Place in the Documentary and Street Category - B&W CHILD 2017 PHOTO COMPETITION, First Half

3rd PLACE: “Girl in the corner” by Marcel Kolacek, Czech Republic
3rd Place in the Documentary and Street Category - B&W CHILD 2017 PHOTO COMPETITION, First Half

 

HONORABLE MENTIONS & NOMINEE GALLERY | DOCUMENTARY & STREET CATEGORY

 

HONORABLE MENTION – “In the bath” by Jarek Matla , Poland
HONORABLE MENTION – “Before praying” by Marcel Kolacek, Czech Republic
HONORABLE MENTION – “Education shock” by Rossifang, Taiwan
HONORABLE MENTION – “HIV orphanage” by Catalin Bindiu, Romania
HONORABLE MENTION – “Laundry time” by Marcel Kolacek, Czech Republic
HONORABLE MENTION – “2+3” by Karolina Wawrzyniak, Ireland
HONORABLE MENTION – “A little girl on the River” by Linda de’Nobili, Italy
HONORABLE MENTION – “Bath” by Marcel Kolacek, Czech Republic
HONORABLE MENTION – “Colombia Chocó Indians Wounaan children1”-Linda de’Nobili, Italy
HONORABLE MENTION – “Colombia Chocó Indians Wounaan children2”-Linda de’Nobili, Italy
HONORABLE MENTION – “Life of a teenager” by Uliana Kharinova, Russia
HONORABLE MENTION – “The First Touch” by Paulina Duczman , UK
HONORABLE MENTION – “Runner” by Natalia Kharitonova, Russia
HONORABLE MENTION – “Fight for one’s life” by Berta Couto, Portugal
HONORABLE MENTION – “I believe I can fly” by Daniel Freitas, Brasil
HONORABLE MENTION – “Turkey 2” by Eva Depoorter, Belgium
HONORABLE MENTION – “Looking Back” by An Yun, China
HONORABLE MENTION – “Take the train” by Fengzhu Ma, China
HONORABLE MENTION – “Shipyard worker” by Alla Sokolova, France
HONORABLE MENTION – “Waiting for client” by An Yun , China
HONORABLE MENTION – “Miner family” by Simone Francescangeli, Italy
HONORABLE MENTION – “Childhood in miner family” by Simone Francescangeli, Italy
NOMINEE – “Barra Pacific Ocean. The children play to plunge” by Linda de’Nobili, Italy
NOMINEE – “Going Native, Nepal ” by Caroline Hodge, UK
NOMINEE – “Eternal Connection” by Daniel Freitas, Brasil
NOMINEE – “Natural habitat” by Daniel Freitas, Brasil
NOMINEE – “Ohhhh my” by Daniel Freitas, Brasil
NOMINEE – “Home Run” by Goran Jovic, Croatia
NOMINEE – “Home” by Istvan Kerekes, Hungary
NOMINEE – “El milagro de la vida ” by Sergio Martinez Poveda, Spain
NOMINEE – “Street Dreams, India” by Anthony Smith, Australia
NOMINEE – “Garage” by Elena Rusinova, Russia
NOMINEE – “Turkey 1” by Eva Depoorter, Belgium
NOMINEE – “Extra Ordinary” by Annie Gozard, France
NOMINEE – “Child miner” by Simone, Francescangeli, Italy
NOMINEE – “World Cup” by Jennifer Kapala, Canada
NOMINEE – “Childhood Memories 1” by João Galamba de Oliveira, Portugal
NOMINEE – “Two” by Olga Fedorova, Russia
NOMINEE – “Children unplugged” by Agnieszka Maruszczyk, Poland
NOMINEE – “Morning of a new day” by Natalia Kharitonova, Russia
NOMINEE – “Touch the light” by Feng Da Wei, China
NOMINEE – “Sleep all day” by Annie Gozard, France
NOMINEE – “Happy brothers” by Wenli Zhu, China
NOMINEE – “Summertime” by Maria Prozorova, Russia
NOMINEE – “Hopscotch” by Alicja Brodowicz, Poland
NOMINEE – “Crying Baby” by Mohammad Rakibul Hasan, Bangladesh
NOMINEE – “Summer Feet” by Anna Bradley, UK
NOMINEE – “Christmas” by Istvan Kerekes, Hungary
NOMINEE – “Father and daughter fun” by Sybil Rondeau, France
NOMINEE – “A LittleMan” by Zara Nasibyan, Singapore
NOMINEE – “When There Is No iPhone” by Zara Nasibyan, Singpore
NOMINEE – “Sometimes eating in miner family” by Simone Francescangeli, Italy
NOMINEE – “Welcome” by Biran Zhao, China
NOMINEE – “Birth in desert” by Annie Gozard, France
NOMINEE – “Between the street and the sky” by Carlos Lopes Franco, Portugal
NOMINEE – “Mountain Children, Nepal” by Caroline Hodge, UK
NOMINEE – “Captains of the Sand 2” by João Galamba de Oliveira, Portugal
NOMINEE – “Snorkeling” by Estelle Chhor, France
NOMINEE – “Mental Toughness” by Jamie Rubeis, USA
NOMINEE – “Antwerp 1” by Eva Depoorter, Belgium
NOMINEE – “Pain” by Catalin Bindiu, Romania
NOMINEE – “Me, myself and light” by Estelle Chhor, France
NOMINEE – “Checkmate!” by Vlad Sokolovsky, Belarus
NOMINEE – “The game” by Sven Berger, Germany
NOMINEE – “Watch out” by Sven Berger, Germany
NOMINEE – “Deep Love” by Jing Hu, China
NOMINEE – “With the wind” by Kamila J. Gruss, Poland
NOMINEE – “The girl on the train” by Linjuan Qu, China
NOMINEE – “Cold in winter” by Songyan Guo, China
NOMINEE – “Running in the ancient town” by Songyan Guo, China
NOMINEE – “Team Captain” by Alla Sokolova, France
NOMINEE – “Sisters” by Alla Sokolova, France
NOMINEE – “Girl in carriage” by Jack Li, China
NOMINEE – “Playing in the Valley” by Yong Miao, China
NOMINEE – “Ski alone” by Fengzhu Ma, China
NOMINEE – “Through the window” by Irina Hess, Germany
NOMINEE – “Dancing in the grass” by Marine Poron, France
NOMINEE – “The landscape of childhood” by Marta Gonzalez, Spain
NOMINEE – “Happy life in alley” by Yong Miao, China
NOMINEE – “The calm before the storm” by Kamila Celary-Kmiecik, Poland
NOMINEE – “Smiling boy” by Lijun Shi, China

About Us | Contact |Privacy Policy |Terms&Conditions