B&W CHILD PHOTO CONTEST 2019 RESULTS – 1st HALF

CATEGORY: PORTRAIT

 

1st PLACE: “The Boy & The Earth, Ghana 2019” by Antoine Jonquiere, France
2nd PLACE: “Dragonfly” by Oliwia Major, Netherlands
3rd PLACE: “Two Sides” by Mariola Glajcar, Poland

 

1st PLACE:  “The Boy & The Earth, Ghana 2019” by Antoine Jonquiere, France

 

2nd PLACE: “Dragonfly” by Oliwia Major, Netherlands

3rd PLACE: “Two Sides” by Mariola Glajcar, Poland

HONORABLE MENTIONS IN THE PORTRAIT CATEGORY

 

HONORABLE MENTION – “Cameron” by Tracy Botica, Australia

HONORABLE MENTION – “Abusha of the Ari” by Travor Cole, Ireland

HONORABLE MENTION – “Her Name is Beauty” by Mariola Glajcar, Poland

HONORABLE MENTION – “Olympics” by Isa Bekaert, Belgium

HONORABLE MENTION – “Olivia” by Kamila Celary-Kmiecik, Poland

HONORABLE MENTION – “Heatwave” by Natalie Finney, Australia

HONORABLE MENTION – “Dasha” by Evgeny Matveev, Russia

HONORABLE MENTION – “Sao Tome Girl” by Trevor Cole, Ireland

HONORABLE MENTION – “Snake Girl” by Rachel Stewart-Illingworth, UK

HONORABLE MENTION – “Ania’s Freckles” by Maja Pajaczkowska, Poland

HONORABLE MENTION – “Her Charm” by Helen Whittle, Australia

HONORABLE MENTION – “Nastasia” by Alisa Shaposhnikova, United Arab Emirates

HONORABLE MENTION – “Eyes” by 徐志鸿, China

HONORABLE MENTION – “Ania” by Maja Pajaczkowska, Poland

 

HONORABLE MENTION – “Watching You” by Rachel Stewart-Illingworth, UK

HONORABLE MENTION – “Izzy” by Anna Salek, UK

HONORABLE MENTION – “Painted Soul” by Donell Gumiran, United Arab Emirates

HONORABLE MENTION – “Faith” by Rachel Stewart-Illingworth, UK

 

HONORABLE MENTION – “Sibling Souls” by Mariola Glajcar, Poland

 

NOMINEES IN THE PORTRAIT  CATEGORY

 

NOMINEE – ”Flowergirl” by Helen Whittle, Australia| NOMINEE – ”Maiya” by Evgeny Matveev., Russia | NOMINEE – ”Anna” by Maja Pajaczkowska, Poland | NOMINEE – ”Liangshan Wa”’ by Ruiyan Chen, China |  NOMINEE – ”Darn Cat” by Jennifer Alsabrook,-Turner, USA | NOMINEE – ”Girl” by Xiaolian Zhang, China | NOMINEE – ”The Silence” by Aga Andrews, UK | NOMINEE – ”Sibling Souls” by Mariola Glajcar, Poland | NOMINEE – ”A Spiritual Moment’ by Trevor Cole, Ireland | NOMINEE – ”Bandaid” by Helen Whittle, Australia| NOMINEE – ”Elijah” by Rachel Stewart-Illingworth, UK | NOMINEE – ”Portrait of Diana” by Uliana Kharinova, Russia |NOMINEE – ”The Swaddle” by Aga Andrews, UK | NOMINEE – ”Cameron” by Tracy Botica, Australia | NOMINEE – ”Declan Playing Cards” by Tracy Botica, Australia | NOMINEE – ”Olivia” by Kamila Celary-Kmiecik, Poland | NOMINEE – ”Bruno” by Carmen Pascual, Spain | ‘NOMINEE – ”Belle” by Kelly Greener, UK |NOMINEE – ”Just Looking’ by Mina Mimbu, New Zealand | NOMINEE – ”Glance Back” by Min Li, China | NOMINEE – ”Masha” by Tatiana Vishnevskaya-Stabrova, Russia | NOMINEE – ”The Muslim Boy” by Xiaoting Wang, China | NOMINEE – ”Alex 20” by Alexandra Gubina, Russia | NOMINEE – ”Nomadic Girl” by Tiegang Shi, China | NOMINEE – ”Fractions” by Oriano Nicolau, Spain | NOMINEE – ”Portrait” by Irina Khromova, Russia | NOMINEE – ”Eighty Years Old Child” by Josip Miskovic, Italia | NOMINEE – ”Friends” by Isa Bekaert, Belgium | NOMINEE – ”Lena” by Uliana Kharinova, Russia | NOMINEE – ”Paradisiana” by Natalia Polomina, Russia | NOMINEE – ”Halle” by Anna Salek, UK |

 

 

MERIT AWARDS – PHOTOGRAPHS THAT PASSED THE FIRST ROUND OF JUDGING BUT DID NOT MAKE IT TO THE FINAL SELECTION IN PORTRAIT CATEGORY:

 

”Waiting” by Anna Lachut, USA | ”Eyes” by Maochang Jin, China | ”Between Shadows and Light” by Maja Pajaczkowska, Poland | ”Holiday’s Girl And Flower” by Chen Shuval, Israel | ”Holiday’s Girl And Flower 2” by Chen Shuval, Israel | ”Boy” by Victoria Vasilyeva, USA | ”Bruno Y Leon” by  Carmen Pascual, Spain | ”Lynn” by Henriette van Zeggeren, Netherlands | ”Marina And Zoe”  by Jolanda Vaes, France | ”Fear” by Jaroslava Zigraiova, Czech-Republic | ”Sisters” by Willa Bury, UK | ”Girl in Black” by Roza Sampolinska, USA | ”Deer” BY Rina Ginzburg, Israel | ”Growing Up” BY Ulla Jensen, Denmark | ”Happy Moment” by Mirella de Jong, Netherlands | ”Triplets Stacked” by Lucia Staykov, Austalia | ”Little Herdman” by Fujian Liu, China | ”Sisters” by Vishnya Soday, Israel | ”Strong” by Gabriela Homolova, Czech-Republic | ”Declan” Tracy Botica, Australia | ”Boy In The Rain” by Guomiao Zhou, China | ”Girl and Cat” by Chen Yu-Fang, Taiwan | ”Greta” Natalie Finney, Australia | ”ALEX 10”  by Alexandra Gubina, Russia | ”Tribe Kids” by  Yi Huang, China | ”Kuba” by Alicja Wisniewska, Poland | ”I Can- See You” by Mariola Glajcar, Poland | ”Sad” by Zhuoquan Xie, China | ”The Little Boy and his Parrot” by  Xiaofan Yang, China | ”The Waif” by Trevor Cole, Ireland | ”Liwia” by Danuta , Poland | ”lynn, & Noa” by Iris Valentina, Netherlands | ”Cat Lover” Xidong Luo, China | ”Cat Whisper” by Xidong Luo, China | ”Freedom Dancing in her Soul” by Xidong Luo, China | ”Behind Y our Eyes…”  Nichole Quinn, USA | ”Shadowplay” by  Nichole Quinn, USA | ”Diana” by  Uliana Kharinova, Russia | ”Evlin” by Michelle Young, Australia | ”Black” by Bettina Kramer, Germany | ”Tinka And Mika” by Natalia Polomina, Russia | ”Oliwia and Suzanna” by Kamila Celary-Kmiecik, Poland | ”My Freckles” by Angelika Zeleznicka, Poland | ”Ala” Hanna Derecka, Poland | ”Chloe” by Anna Salek, UK 

 

CATEGORY: FINE ART

 

1st PLACE: “Dark” by Kamila J. Gruss, Poland 
2nd PLACE: “Waiting for Dawn” by Helen Whittle, Australia
3RD PLACE: “Reflections” by Natalia Chingina, Russia

 

1st PLACE: “Dark” by Kamila J. Gruss, Poland 

2nd PLACE: “Waiting for Dawn” by Helen Whittle, Australia

3RD PLACE: “Reflections” by Natalia Chingina, Russia

HONORABLE MENTIONS IN THE FINE ART CATEGORY

 

HONORABLE MENTION – “The Tear” by Helen Whittle, Australia

HONORABLE MENTION – “Parfum” by Kamila J. Gruss, Poland

HONORABLE MENTION – “Electrocuted” by Helen Whittle, Australia

HONORABLE MENTION – “Forsaken” by Sarah Bultitude, New Zealand

HONORABLE MENTION – “Babie Lato” by Kamila J. Gruss, Poland

HONORABLE MENTION – “She Sits” by Melissa Hudson, USA

HONORABLE MENTION – “Butterfly” by Bettina Kramer, Germany

HONORABLE MENTION – “Bachus” by Oliwia Major, Netherlands

HONORABLE MENTION – “Apple of Her Eye” by Helen Whittle, Australia

HONORABLE MENTION – “Hello Darkness My Old Friend” by Kamila J. Gruss, Poland

 

NOMINEES IN THE FINE ART  CATEGORY

 

NOMINEE – ”Boy” by Irina Khromova, Russia | NOMINEE – ”Touch of Darkness” by Kamila J. Gruss, Poland | NOMINEE – ”Untitled 2018” by Troy Colby, USA | NOMINEE – ”Poppy Heads” by Oliwia Major, Netherlands |  NOMINEE – ”Beuty Is in the Eye of Beholder” by Helen Whittle, Australia | NOMINEE – ”Nadia” by Kamila J. Gruss, Poland | NOMINEE – ”Untitled 2018” by Troy Colby, USA | NOMINEE – ”Dreamer” by Mina Mimbu, New Zealand | NOMINEE – ”Addiction” by Kamila Celary-Kmiecik, Poland | NOMINEE – ”Olivia” by Kamila Celary-Kmiecik, Poland |  NOMINEE – ”Milena” by Hanna Derecka, Poland | NOMINEE – ”Winter Morning” by Willa Bury, UK | NOMINEE – ”Boy” by Irina Khromova, Russia | NOMINEE – ”Through The Mist” by Tracy Botica, Australia | NOMINEE – ”Figures And Shapes” by Oriano Nicolau, Spain | NOMINEE – ”Christmas Summer” by Irina Khromova, Russia | NOMINEE – ”Teenager” by Irina Khromova, Russia | NOMINEE – ”She is Poised” by Cindy Cavanagh, Australia | NOMINEE – ”Daydream” by Nicole Quinn, USA | NOMINEE – ”Shadow” by Natalia Polomina, Russia 

 

 

 

CATEGORY: LIFESTYLE

 

1st PLACE: “Noodles at Four AM” by Helen Whittle, Australia
2nd PLACE: “Safe in the Egg” by Caroline Hodge, UK
3rd PLACE: “Boy and Bucket” by Tracy Botica, Australia

 

1st PLACE: “Noodles at Four AM” by Helen Whittle, Australia

2nd PLACE: “Safe in the Egg” by Caroline Hodge, UK

3rd PLACE: “Boy and Bucket” by Tracy Botica, Australia

 

HONORABLE MENTIONS IN THE LIFESTYLE CATEGORY

 

HONORABLE MENTION – “Steam” by Magdalena Adamczak, Poland

HONORABLE MENTION – “The Shoe” by Caroline Hodge, UK

HONORABLE MENTION – “Childhood about the Sea” by Yonghong Jin, China

HONORABLE MENTION – “Them” by Olga Fedorova, United Arab Emirates

HONORABLE MENTION – “Up Front and Center” by Melissa Hudson, USA

HONORABLE MENTION – “Oh I Can Not Eat Anymore!!!” by Uliana Kharinova, Russia

HONORABLE MENTION – “The Spaghetti Eater” by Caroline Hodge, UK

HONORABLE MENTION – “My Friends And Fears” by Olga Lebedeva, Russia

HONORABLE MENTION – “Sea” by Olga Fedorova, United Arab Emirates

HONORABLE MENTION – “Bond of Friendship” by Isa Bekaert, Belgium

HONORABLE MENTION – “Peace” by Xiaoting Wang, China

HONORABLE MENTION – “Afternoon Plays” by Katarina Wisniewska, Poland

HONORABLE MENTION – “Hammock” by Ya Kuang, China

HONORABLE MENTION – “At Grandparents House” by Irma Bau, Lithuania

HONORABLE MENTION – “Little Lady” by Melissa Hudson, USA

HONORABLE MENTION – “After the Fight” by Chen Yu-Fang, Taiwan

HONORABLE MENTION – “The Bath” by Caroline Hodge, UK

HONORABLE MENTION – “Generations” by Marta Baran, UK

HONORABLE MENTION – “Girl With Cat” by Marta Szyszka, Poland

NOMINEES IN THE LIFESTYLE  CATEGORY

 

NOMINEE – ”Winter” by Elena Balysheva, Russia | NOMINEE – ”Love” by Katarzyna Wisniewska, Poland | NOMINEE – ”Parallel Bars” by Elena Balysheva, Russia | NOMINEE – ”Love” by Marta Szyszka, Poland |  NOMINEE – ”Stay Connected” by Kadri Unt, Estonia | NOMINEE – ”Childhood” by Kristyna Ovcar, Australia | NOMINEE – ”Woman’s World” by Joanna Milcarz, Poland | NOMINEE – ”Alone” by Olga Fedorova, United Arab Emirates | NOMINEE – ”ALEX 42” by Alexandra Gubina, Russia | NOMINEE – ”Monday Motivation” by Anna Lachut, USA| NOMINEE – ”Untitled” by Anna V Maslova, Russia | NOMINEE – ”Taking Care” by Gritt Sanders, Denmark | NOMINEE – ”Take a Nap” by Yong Huang, China | NOMINEE – ”Contentment” by Caroline Hodge, UK | NOMINEE – ”Natural Background” by Oriano Nicolau, Spain | NOMINEE – ”At the Lake” by Irina Sirotova, Russia | NOMINEE – ”Let me Show You” by Ming Li, China | NOMINEE – “Giraffe” by  Marta Szyszka, Poland | NOMINEE – ”Free Time Activities” by Katarzyna Wisniewska, Poland | NOMINEE – ”Late Morning Activities” by Katarzyna Wisniewska, Poland | NOMINEE – ”Two Halves” by Katarzyna Wisniewska, Poland | NOMINEE – ”Without Water” by Magdalena Adamczak, Poland | NOMINEE – ”Summer in the Village” by Alexander Shilov, Russia |  NOMINEE – ”Learning” by Yibin Zhu, China | NOMINEE – ”Fun” by Irina Khromova, Russia | NOMINEE – ”Season” by Lauren Phillips, Australia | NOMINEE – ”In Early morning” by Wen Kao Yu, Taiwan | NOMINEE – ”The Playground” by Gritt Sanders, Denmark | NOMINEE – ”Sleeping Boy” by Weilling Zhu, China | NOMINEE – ”Swing” by Weilling Zhu, China | NOMINEE – ”Lawcorn” by Oliver Raschka, Germany | NOMINEE – ”Old TV” by Ping Xu, China | NOMINEE – ”Alex 4” by Alexandra Gubina, Russia | NOMINEE – ”On the Same Page” by Caroline Hodge, UK | NOMINEE – ”Pancake Week” by Alexander Shilov, Russia | NOMINEE – ”Fish” by Alexander Shilov, Russia | NOMINEE – ”Masha” by Alexander Shilov, Russia | NOMINEE – ”Sadness” by Elena Balysheva, Russia | NOMINEE – ”Summer Time” by Emilia Wilgosz-Peter, Poland | NOMINEE – ”Shared Games” by Reyes Fernandez, Spain | NOMINEE – ”Fortification” by Ming Li, China |  NOMINEE – ”In the Pool” by Irina Khromova, Russia | NOMINEE – ”In a Field” by Natalia Zaalberg, Netherlands | NOMINEE – ”Best friends” by Katarzyna Wisniewska, Poland | NOMINEE – ”Brothers” by Irina Khromova, Russia | NOMINEE – ”Aperitif” by Katarzyna Wisniewska, Poland | NOMINEE – ”Tousensemble” by Isa Bekaert, Belgium | NOMINEE – ”Burma 4” by Lung Tsai Wang, China | NOMINEE – ”Challah” by Trish Reschly, USA | NOMINEE – ”Mama” by Trisch Rechly, USA | NOMINEE – ”Katja” by Annela Samuel, Estonia | NOMINEE – ”Dancing on the Street” by Joanna Milcarz, Poland | NOMINEE – ”The Boxes” by Anna Zakrzewska, Poland | NOMINEE – ”Visit to the Museum” by Elena Balysheva, Russia

 

 

CATEGORY: DOCUMENTARY & STREET

 

1st PLACE: “Desire” by Ya Kuang, China
2nd PLACE: “Welcome to This World” by Ania Wibig, Poland 
3rd PLACE: “Joseph, 11, Ghana 2019” by Antoine Jonquiere
3rd PLACE: “A Rainy Day” by Sven Berger

 

1st PLACE: “Desire” by Ya Kuang, China 2nd PLACE: “Welcome to This World” by Ania Wibig, Poland  3rd PLACE: “Joseph, 11, Ghana 2019” by Antoine Jonquiere 3rd PLACE: “A Rainy Day” by Sven Berger

 

HONORABLE MENTIONS IN THE DOCUMENTARY & STREET CATEGORY

 

HONORABLE MENTION – “Stare” by Zhihua Hou, China

HONORABLE MENTION – “Kite” by Yun Lin, China

HONORABLE MENTION – “Learn” by Zhesheng Zhuang, China

HONORABLE MENTION – “Dinnertime” by Zhiyuan Shen, China

HONORABLE MENTION – “Brothers” by Sven Berger

HONORABLE MENTION – “Hanging on a Tree” by Yi Huang, China

HONORABLE MENTION – “Hide and Seek” by Yonghong Jin, China

HONORABLE MENTION – “Ready for the Summer” by Sven Berger, Germany

HONORABLE MENTION – “Street Portrait, the Gambia” by Geraint Rowland, UK

HONORABLE MENTION – “Street Portrait, the Gambia” by Lanfang Zhang, China

HONORABLE MENTION – “Boy with Fish” by Antoint Jonquiere, France

HONORABLE MENTION – “Roadtrip” by Oliver Raschka, Germany

HONORABLE MENTION – “Drink” by Xiaolian Zhang. China

HONORABLE MENTION – “Table Football” by 徐志鸿, China

HONORABLE MENTION – “The Eyes of Love” by Xiaolian Zhang, China

HONORABLE MENTION – “Good Friends” by Min Li, China

HONORABLE MENTION – “Wubble Bubble” by Nichole Quinn, USA

HONORABLE MENTION – “Watching TV” by Rolf-Goran Astrom, Sweeden

HONORABLE MENTION – “The Sky Is the Limit” by Sven Berger, Germany

HONORABLE MENTION – “Tribe Kids” by Lanfang Zhang, China

HONORABLE MENTION – “Quinnie” by April Kraus, USA

HONORABLE MENTION – “Tribe Kids” by Zhihua Hou, China

HONORABLE MENTION – “She Is with Us” by Ania Wibig, Poland

HONORABLE MENTION – “Dad’s Jacket” by Anna Burzev, Germany

HONORABLE MENTION – “Childrens Happiness” by Weijing Yang, China

HONORABLE MENTION – “Have Fun” by Weihong Qiu, China

HONORABLE MENTION – “Boy From the Store” by Guomiao Zhou, China

HONORABLE MENTION – “Stare” by Jiquan Zou, China

NOMINEES IN THE DOCUMENTARY & STREET CATEGORY

 

NOMINEE – ”Little Believers” by Ming Li, China | NOMINEE – ”Hold Hands” by Lanfang Zhang, China | NOMINEE – ”Stretch Out” by xiuhong Zhu, China | NOMINEE – ”Aim” by Lin Zhang, China | NOMINEE – ”Listen to the Teacher in Class” by Jianbo Zhao, China | NOMINEE – ”Little Street Vendor” by Jianbo Zhao, China | NOMINEE – ”Hidden Somewhere” by Annela Samuel, Estonia | NOMINEE – ”Football Game” by Zhonming Lin, China | NOMINEE – ”Drink Milk” by Zhesheng Zhuang, China | NOMINEE – ”Caboose” by Bernadeta Polak, USA | NOMINEE – ”Share Each Others Fortunes” by Ruiyuan Chen, China | NOMINEE – ”Mudfight” by April Kraus, USA | NOMINEE – ”Inside the Carriage” by Maochang Jin, China | NOMINEE – ”Playground” by Jichang Liu, China | NOMINEE – ”Small Town Carnival Day” by Yaping Ma, China | NOMINEE – ”New in the Village” by Jiana Xi, China | NOMINEE – ”Children in the Mountains” by Yun Lin, China | NOMINEE – ”Sunset” by Hong Zhao, China | NOMINEE – ”Salute” by Yanfei He, China | NOMINEE – ”Happy Gathering” by Yan Wong, China | NOMINEE – ”A Game” by Svetlana Muakotnikova, Russia | NOMINEE – ”First Steps” by Emilie Marchandise, Belgium | NOMINEE – ”Knowledge” by Lauren Phillips, Australia | NOMINEE – ”Yangzi Riverside Youth” by 张岩, China | NOMINEE – ”Alone” by Guotai Deng, China | NOMINEE – ”Childhood by the Rail” by Baolan Liu, China | NOMINEE – ”Tribal Class’ 1′ by 徐志鸿. China | NOMINEE – ”Tribal Child 1” by Zhesheng Zhuang, China | NOMINEE – ”Look” by Shanshan Chen, China | NOMINEE – ”Climb Tree” by Xinming Chen, China | NOMINEE – ”Little Monk” by Zhihua Hou, China | NOMINEE – ”Little Tribal Guide” by Zhihua Hou, China | NOMINEE – ”Silence” by Xianming Lu, China | NOMINEE – ”Tribe Mask” by Xiangming Lu, China | NOMINEE – ”Learning” by Weihong Qiu, China | NOMINEE – ”Boy and Dog” by Yuping Ren, China | NOMINEE – ”Look Back” by Yuping Ren, China | NOMINEE – ”Dinner” by Lixin Wang, China | NOMINEE – ”Drowsy” by Lihua Yang, China | NOMINEE – ”Sisters” by Fuijan Liu, China | NOMINEE – ”Little Monks” by Ying Pu, China | NOMINEE – ”Little Monks” by Zhongming Lin, China | NOMINEE – ”Shopkeeper” by Zhongming Lin, China | NOMINEE – ”It’s Bedtime” by Emillie Marchandise, Belgium | NOMINEE – ”The Greedy Boy” by Emillie Marchandise, Belgium | NOMINEE – ”Play Game” by Tiegang Shi, China | NOMINEE – ”The Children at the Merzuka School 2” by Xiaomin Zhang, China | NOMINEE – ”Pick” by Dejun Zhong, China | NOMINEE – ”离座后的幻想” by 郭尊一, China | NOMINEE – ”2” by Olga Fedorova, United Arab Emirates | NOMINEE – ”In the Temple” by Elena Balysheva, Russia | NOMINEE – ”Accomplices on the Tuk Tuk” by Reyes Fernandez, Spain | NOMINEE – ”A Girl in A Coal Yard” by Ming Li, China | NOMINEE – ”Village Kids’ by Zongyu Li, China | NOMINEE – ”Reading the Book” by Ning Cai, China | NOMINEE – ”Work at Weekend” by Zhanrui Gong, China | NOMINEE – ”Child from Tibet” by Yingshe Jing, China | NOMINEE – ”Under Eave” by Yingshe Jing, China | NOMINEE – ”After the Battle” by Agnieszka Pazdykiewicz, Poland | NOMINEE – ”Archer” by Sven Berger, Germany | NOMINEE – ”Cutting Cord” by Ania Wibig, Poland | NOMINEE – ”First Scream” by Ania Wibig, Poland | NOMINEE – ”First Touch” by Ania Wibig, Poland | NOMINEE – ”She Is Shadows” by Cindy Cavanagh, Australia | NOMINEE – ”Go to Play Football” by Xiaoheng Luo, China | NOMINEE – ”Stands against the Door” by Xiaoheng Luo, China | NOMINEE – ”Summer at Sofias” by Nicole Quinn, USA | NOMINEE – ”Fun at the Stairs” by Anna Sas-Milewska, Poland | NOMINEE – ”In the Shadows” by Rolf-Goran Astrom, Sweeden | NOMINEE – ”First Look” by Agnelika Zeleznicka, Poland | NOMINEE – ”Endless Summer” by Sophia Milligan, UK